Jak dbać o wzrok i zapobiec jego psuciu?

Oczy – mamy je tylko jedne na całe życie. Koniecznie powinniśmy więc o nie dbać. Ale w jaki sposób? Żyjemy w wyjątkowo niesprzyjających narządowi wzroku czasach. W końcu wszyscy dziś korzystamy z urządzeń elektronicznych – ze smartfonów, z komputerów, tabletów. Wpatrujemy się w nie przez długie godziny. Dotyczy to już nawet nastolatków, a także małych dzieci, kilkulatków. Do tego dochodzi nauka, czytanie książek, lektur, wypełnianie całych stron w zeszytach notatkami. Na efekty niestety nie trzeba czekać długo. Do okulistów zgłaszają się coraz młodsi pacjenci i coraz częściej okazuje się, że ich oczy potrzebują wsparcia w postaci okularów bądź soczewek kontaktowych. Aż strach pomyśleć, jak sytuacja będzie wyglądała za kilka czy kilkanaście lat.

Być może martwisz się więc o swoją pociechę. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, by okulista Warszawa Bielany nie był jej zbyt szybko potrzebny i czy w ogóle możesz coś w tym celu zrobić. Nie ma na to pytanie jednej oczywistej odpowiedzi. Czasem możemy bardzo dbać o swój wzrok, nie nadwyrężać go, a wada i tak się pojawi i będzie się rozwijała. Z drugiej strony istnieją również osoby, które o swoje oczy zupełnie nie dbają, a te mimo to działają doskonale. Zawsze jednak warto się starać. W jaki sposób?

Przede wszystkim właśnie nie przemęczajmy wzroku. Nie jest to w dzisiejszych czasach łatwe, ale warto robić, co tylko możemy. Oczywistym jest, że nasze dziecko musi się uczyć, odrabiać prace domowe – tego nie unikniemy. Można natomiast (i trzeba!) ograniczyć korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych. Być może jest to banalna rada, ale potwierdzi ją każdy okulista Warszawa Bielany. Namówmy więc naszą pociechę, żeby czasami zamiast przeglądać strony Internetowe czy zajmować się swoją ulubioną grą komputerową wybrała się na rower lub spacer. Skorzystają na tym nie tylko jej oczy, ale także kręgosłup, mięśnie, ogólnie – cały organizm.

I kolejna sprawa – kontrole. Wzrok trzeba regularnie badać, dzięki temu wszelkie problemy czy zmiany zostaną w miarę szybko zauważone. W wielu szkołach odbywają się profilaktyczne badania, do uczniów przychodzi okulista Warszawa Bielany, to jednak może nie wystarczyć. Dlatego jeśli tylko wystąpi taka potrzeba, koniecznie wybierzmy się do tego specjalisty, i to do jak najlepszego. Być może okaże się, że wszystko jest w porządku, ale przynajmniej dzięki tej wizycie zyskamy spokój ducha i będziemy mieli czyste sumienie, wiedząc, że nic ważnego nie zaniedbaliśmy.