Wzrok – jak zachować go w jak najlepszym stanie?

Wzrok – jest to chyba najważniejszy zmysł, którym się posługujemy. W końcu dzięki niemu rozróżniamy kolory, odróżniamy od siebie znane i nieznane nam osoby, krótko mówiąc – poznajemy świat. Jednak niestety nie jest on niezniszczalny. Jeżeli nie troszczymy się odpowiednio o swoje oczy, to one powoli się zużywają. W obecnych czasach jest to właściwie plaga. Wystarczy się rozejrzeć wokół, by zauważyć, jak wiele jest na ulicach osób w okularach, a jeszcze więcej nosi przecież soczewki kontaktowe. Wady wzroku są więc dziś czymś naprawdę powszechnym. Jeśli masz zdrowy wzrok, to z pewnością zastanawiasz się, czy możesz coś zrobić, by ten stan rzeczy się nie zmienił. Czy jest to możliwe?  To zależy. Przyczyny wad wzroku bywają bardzo różne, co z pewnością potwierdzi każdy okulista Warszawa Bielany.

Niektóre z nich są wrodzone i ich obecność, a także rozwój zależą wyłącznie od naszych genów, inne znów jednak są nabyte i łączą się z trybem życia, z tym, jak korzystamy z naszego narządu wzroku. Tych drugich jest ostatnimi czasy niestety coraz więcej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego że współczesny tryb życia jest dla oczu wyjątkowo niesprzyjający. Kiedyś używano ich głównie za dnia, do patrzenia w dal. Obecnie mamy sztuczne światło, które jest dla wzroku bardziej męczące niż to słoneczne, poza tym całymi godzinami wpatrujemy się w przedmioty znajdujące się w pobliżu, tuż przed nami. Dużo czytamy i piszemy, co jest dla oczu bardzo męczące. Najgorsze są dla nich chyba jednak ekrany rozmaitych urządzeń elektronicznych, takich jak na przykład laptopy, tablety czy telefony komórkowe, których potrafimy używać długimi godzinami. Skutki są często opłakane i nawet najlepszy okulista Warszawa Bielany nie jest w stanie zaradzić nic więcej poza przypisaniem dopasowanych do naszej wady okularów.

Co więc możemy zrobić, by zachować swój wzrok w jak najlepszym stanie aż do później starości? Przede wszystkim bądźmy czujni, zwracajmy uwagę na wszelkie zmiany,  sygnały, że z naszymi oczami dzieje się coś złego. Jeśli podejrzewamy u siebie wadę wzroku, nie zwlekajmy z wizytą u okulista Warszawa Bielany. Problem sam nie zniknie, a jedynie będzie się coraz bardziej pogłębiał. Poza tym postarajmy się jednak nie przemęczać naszych oczu, czasem zamiast gry komputerowej, filmu czy nawet książki wybierzmy spacer, rower albo basen. Na pewno wyjdzie to nam na dobre – i nie chodzi tu tylko o oczy, ale także kręgosłup, układ kostny i ogólnie o cały organizm.